Hat Sanatı

Hat Sanatı

Hat Sanatı

HAT SANATI

Hat Sanatı Nedir ?

Osmanlıdan günümüze kadar gelen ve Hat sanatı, Arap harfleri çevresinde oluşmuş güzel yazı yazma sanatıdır. Bu sanat, yazı ve çizgilerle icra edilmektedir. Hat sanatı Arap harflerinin gelişme gösterdiği dönemden sonra,  6.yy ve 10.yy arasında ortaya çıkmıştır. Hat sanatıyla uğraşan kişiye verilen unvan ‘’hattat’’ ‘tır. Hat sanatı günümüzde evlerimizi süslerken , çoğu zaman değeri gözden kaçmaktadır. Hat Sanatını icraa eden hattatlar , hat'ları hazırlarken büyük bir özen ve titizlik çerçevesinde çalışmaktadır.
Hattatlar Uzun ve özen uğraş gerektiren hat sanatını hazırlarken ince ve zarif çizgileri her zaman ön planda tutmuşlardır.
Hat sanatı matbaanın icadından önce el yazmalarının aracılığı ile gelişmiş ve kısa süre içerisinde büyük ilgi görmüştür. El yazması kitapların yazıldığı dönemde büyük ilgi gören Hat'lar kısa sürede yaygınlaşmıştır.
Hat sanatının en güzel örnekleri Mushaflarda görülür. Kitaplar, hilyeler, levhalar ve fermanlarda da hat sanatı uygulanmıştır.
Osmanlı hat sanatının kurucusu kabul edilen Amasyalı Şeyh Hamdullah'tır

Hat Sanatı İçin Kullanılan Malzemeler

Makas, yazı takımı, aharlı kağıt, mürekkep, kalemtraş, kalemdan (kalem kutusu), lika (mürekkebe katılan has ipek), hokka (içine mürekkep konulan küçük kap), mühre (kapıda düzlük vermekte kullanılan camdan araç), celi kalem (büyük boy yazılar için kalın kamıştan ya da tahtadan yapılan kalem

Hat Yazısı Alan Yerler

Türkiye geneliden tarih öncesinden kalma hatlarınızı alan firmamız , elinizde bulunan hatlarınızı ücretsiz olarak ekspertiz hizmetine tabii tutmakta ve değerini ölçmektedir. Değeri ölçülen hatlarınızı dilerseniz firmamıza anında ve nakit olarak satabilirsiniz.